Užíváte na problémy s trávicím ústrojím různé léky a možná byste chtěli zkusit i nějakou léčivou rostlinu? Ano, skutečně je hlavní použití této léčivé bylinky na různé druhy onemocnění jater, ale nejen to, spolu s játry se účinky podílí na léčbě žlučníku a čistí cévy, bojuje proti horečce, žloutence, a dokonce je nápomocen jako podpůrný prostředek proti účinkům chemoterapie. Pomáhá také u diety, u regenerace krevních cév, prospívá při nízkém krevním tlaku, velmi příznivě může ovlivnit tak časté onemocnění vašeho srdečně-cévního systému, a zároveň pomáhá i při migrénách a závratích nebo u astmatických záchvatů.
A vlastně celkově posiluje organismus, který celkově detoxikuje, a díky tomu se navíc může podílet na zlepšení i vaší psychiky. Ale to není vše, léčivka se podílí se na léčení některých alergií, ke kterým například patří kopřivka, ale i v současné době tolik rozšířená nepříjemná senná rýma. Co je zajímavé, léčivé účinky ostropestřce mariánského, jsou již známé od starověku. Jak již bylo uvedeno, prvořadé použití této léčivé bylinky je na různé druhy onemocnění jater. Je to tím, že obsahuje účinnou látku, pro kterou se také pěstuje. Touto hlavní látkou je silymarin, který má prospěšné účinky tím, že se podílí na obnově jaterní tkáně.
Jak lze silymarin získat? Jednak vyluhováním drcených semen, nebo v podobě ostropestřec tablet, které obsahují tuto hlavní látku. Pokud vlastníte zahradu, můžete tuto nádhernou až dva metry vysokou dekorativní rostlinu pěstovat. Může posloužit nejen jako léčivka, nebo okrasná mohutná rostlinu, ale také její usušené úbory, které musíte odstřihnout před květem, se mohou využít jako velmi dekorativní součást do vámi vyrobených usušených kytic. Co rostlina vyžaduje? Tato bylina se pěstuje na povápněných půdách, tady můžete využít i staré kousky omítek, musí být na slunném místě, kde nejsou větry. Z důvodu, že se jedná o bodlákovitou rostlinu, musíte dát pozor na její listy, které jsou hodně pichlavé.