Má zajímavý nejen způsob života, ale i rozmnožování. Také je s ním spojena spousta mýtů a legend. Má využití nejen v léčitelství, ale i v současném lékařství, kde je i dnes jmelí vysoce hodnoceno. Jeho účinky totiž ovlivňují příznivě krevní oběh a roztaživost cév. Kromě toho, že snižuje krevní tlak a podílí se na odstraňování kornatění tepen, uklidňuje také křeče nervového původu. Také se podílí na potlačování chorobně zvýšené činnosti štítné žlázy, na posilování srdečního svalu, na regulaci vylučování žluči do střev a také může ovlivňovat činnost slinivky. A jak je to s jedovatostí jmelí? Jedná se o pověru. Odborníci uvádějí, že z celé rostliny jsou jedovaté kuličky, tedy plody jmelí, a to při požití většího množství.
Jak se užívá v léčitelství
Užívá se jako nálev, který se získá přelitím drogy studenou vodou. Proč ne vroucí vodou? Protože účinné látky by se varem zničily. Doba studeného luhování musí být nejméně čtyři hodiny. A co vedlejší účinky? V běžných dávkách nebylo zjištěno, že by zde byly vedlejší škodlivé účinky. Ale opatrné by měly být osoby, které mají nízký krevní tlak. Pokud se jedná o obsahové látky, tak hlavní účinek je přisuzován viskotoxinu. Dále má droga v obsahu acetylcholin, různé glykosidy a další látky.
Kde a jak vůbec roste?
Asi všichni jsme si všimli těchto trsů na stromech. Je to polocizopasný a neopadavý keřík, který roste ve velkých trsech nejen na listnatých stromech, ale i na různých jehličnanech. Má masité, kožovité listy a žluté drobné kvítky. Kvete na jaře, od března do května. Plodem je bílá nepravá bobule dozrávající v listopadu a prosinci. V zimních měsících se sbírají mladé větvičky s listy. Droga se může výhodněji získávat v období kácení stromů i mimo uvedené zimní měsíce, a nemusíme mít obavy, že obsah účinných látek se během roku hodně mění, k tomu dochází jen zcela nepatrné. Droga se uchovává nejdéle dva roky, potom je droga již bez účinku.